Základní umělecká školaVítězslavy KaprálovéPalackého 70, 612 00 Brno
 

Zámečník Petr - akordeon

Petr Zámečník (nar. 1967)
Telefon: +420 777 852 386
E-mail: infotangozamecnik.cz
Více informací na: http://www.tangozamecnik.cz

Životopis

Brněnský rodák s italskými kořeny, uveden v mezinárodní personální encyklopedii osobností uměleckého života „WHO is WHO“ v České republice, absolvent konzervatoře v Plzni, obor akordeon a tango workshopu argentinského bandoneonisty a skladatele, mistra Rodolfa Mederose. Od roku 1993 vystupuje se svými soubory na koncertech, recitálech, v klubech a na mezinárodních hudebních festivalech, např. Universität Wien (A), Konzerthaus Mersch (L),Tschechische Kulturtage Dresden (D), Musiksommer Bad Schallerbach (A), Tango ball Bruxelles (B), Tjeckiska centret Stockholm (S), Centrul Ceh Bucuresti (RO), Music Jam Sofija (BG), Year of Czech music Budapest (H), Gitariada Klodzko (PL), Trnavský Jazzyk (SK), Etno Brno a Alternativa Brno (CZ), Milonga Wien (A), Milonga Banská Štiavnica (SK), Milonga Brno (CZ) a jiných. Dále po celé České republice, na Embajada de la República Argentina v Praze a v mnoha zemích Evropy, (Slovensko, Rumunsko, Rakousko, Německo, Švédsko, Polsko, Bulharsko, Maďarsko, Belgie, Lucembursko).

Jako sólista i komorní hráč spolupracuje s Filharmonií Brno, (např. A. Maskats: Tango), Filharmonií Bohuslava Martinů Zlín, Moravskou filharmonií Olomouc, Baletem Národního divadla v Brně, (B. Roznos: Tango), tanečním tango párem Gabrielou a Petrem Nečasovými a argentinským tanečníkem tanga Julio Horacio Martínezem. Je uměleckým vedoucím a zakládajícím členem dua Instrumental Tandem – od r.1993 - 2009, ( akordeonkytara Libor Janeček), a v tomto seskupení vydal dvě CD s názvy: Tango nuevo (Spirála, Ostrava) a Tango porteño (Radioservis, Praha), souborů Trio Milonguero - od r.2006, ( akordeonvioloncello Pavla Jahodová, perkuse Lukáš Krejčí) a Compañía Tango Milonguero - od r.2006 ( akordeonvioloncello Pavla Jahodová – perkuse Lukáš Krejčí – tanec Gabriela a Petr Nečasovi). Pořídil řadu nahrávek a rozhovorů pro Český rozhlas, Radio Multicult Berlin (D) a české i zahraniční televize (BNT, ČT, ORF, STV aj).

Mimo sólovou dráhu se věnuje rovněž pedagogické činnosti na uměleckém Gymnáziu Pavla Křížkovského v Brně a na Základní umělecké škole Vítězslavy Kaprálové v Brně. V České republice pořádá odborné a popularizační přednášky na konzervatořích a Základních uměleckých školách na téma Astor Piazzolla a nuevo tango argentino.

Petr Zámečník hraje na akordeon Weltmeister Supita B (r. 1982), design Jiří Škodák (r. 2000), repasování Josef Uhlíř (r. 2004).

Petr Zámečník předává své dlouholeté zkušenosti na Gymnáziu Pavla Křízkovského v Brně (www.gymum.cz), kde nabízí nový a nekonvenční přístup k akordeonu v České republice, se zaměřením zejména na styly tipico tango a nuevo tango argentino. Hlavními cíli studia jsou:
seznámení s historickými a muzikologickými souvislostmi a vývojem tanga, milongy a candombé
osvojení tangové techniky, frázování, ornamentika, rytmika, harmonie, melodie, agogika, registrace
získání schopností hudebního aranžmá a improvizace v tangu
dosažení stylové interpretace tipico tango a nuevo tango argentino jak v sólové, tak i v komorní hře především s jinými hudebními nástroji (dua, tria, kvarteta, atd.).

souznění s „tango energií“ a radostí z vytvořené hudby

ZUŠ  - Vítězslavy Kaprálové © 2012